בפרטים הקטנים

פסל החירות הקטן
זהו פסל החירות, כמובן.
רק שפסל החירות הזה הוא קטן כל כך עד אשר הוא מוצב בתוך קוף של מחט.
הבסיס שעליו עומדת גבירת החירות הקטנה הזו, מפוסל מגרגר חול בודד.

ווילארד ויגאן לא הסתדר כל כך בבית הספר. היתה לו דיסלקציה, והוא העדיף לעסוק בעיסוקיו הרחק מהילדים והמורה שירדה עליו כל הזמן. אז הוא שיחק בגינה, בין השיחים, ומגיל צעיר היה מכין לנמלים שבגינה בתים שיוכלו לגור בהם. הוא היה מפזר מספר גרגרי סוכר, ומדמיין כיצד הנמלים מגלות את הבתים החדשים לשהן בהפתעה מלאת עונג. אחר כך גם הכין להן נעליים וכובעים.
כאשר גדל, הבין שיש לו יכולת יוצאת דופן לפסל וליצור דברים בסדר גודל קטן במידה יוצאת מן הכלל. וכך הוא נעשה לפסל המיניאטורי המפורסם בעולם.

הטכניקה של ויגאן עדינה מאוד.
כל תזוזה יכולה להרוס הכל כשאתה עובד בסדר גודל שכזה. כדי לעבוד כמו שצריך הוא נוסע למקום מבודד שבו לא יעברו מכוניות שיעשו רעש או תנודות, והוא עובד בעיקר בלילה. כדי לבצע את הפיסול עצמו, הוא נכנס למצב מדיטטיבי שבו קצב פעימות הלב שלו מואט, ואז עובד בין פעימת לב אחת לזו שאחריה, כדי למנוע מהתזוזות הזעירות שפעימות הלב שלו גורמות לפגוע ביצירה.
ויגאן, כמו שאפשר להבין, הוא אדם די רגוע וסבלני. אפשר גם לראות את זה בוידיאו למטה. אתה לא יכול להיות עצבני או קופצני כשאתה צריך לעבוד במשך שלושה חודשים על יצירה שבסופו של דבר תועמד על ראש של מסמר או סיכה. כל אחד שניסה פעם להכניס חוט במחט יודע שיש צורך באורך רוח. דמיינו איזה רמת אורך רוח צריך כדי ליצור פסלון שיועמד בקוף שכזה.
הוא גם צריך לעצור את הנשימה הרבה כאשר הוא עובד, כדי להמנע ממצב שבו הוא שואף בטעות את היצירה עליה הוא עובד. זה כבר קרה, הוא אומר.

קשה שלא להעריץ את הדבקות שלו ושלא להבין עד כמה זה נדיר שמישהו מוכן להשקיע את עצמו באופן כזה באמנות. אם יש משהו שאפשר לקרוא לו "עבודת נמלים" זה כנראה זה, וביותר מצורה אחת.
הנה כמה תמונות נבחרות, והרצאה שהוא נתן במסגרת TED.

עוץ

הדמויות מ"הקוסם מארץ עוץ"

Simpson

הומר ובארט סימפסון

Dressage

והג'נטלמן על הסוס

1 thought on “בפרטים הקטנים”

השאר תגובה