חיפוש

חרדות בזוגיות

מדי פעם יוצא לכל אחד ואחת מאיתנו לחשוב על החיים – על הטוב והרע, על הבטוח והמנחם מול הרע והחסר. לכולנו יש לעיתים מחשבות מלחיצות או מפחידות, דברים שאנחנו דואגים מהם או לא ידוע שמכניס אותנו לאי שקט. גם בתוך מערכת יחסים זוגית, שבה כמובן גם הקשר עצמו וגם בן/בת הזוג מהווים עוגן ומשענת של ביטחון והגנה, ניתן למצוא את עצמנו במצב של חרדה, זמנית או מתמשכת. כדאי מאוד לנסות לקבל עזרה מקצועית בהתמודדות מול חרדה כזו כדי לא לסבול ממנה ולא להילחם בה לבד.

 

גורמי החרדה

חרדה יכולה לנבוע ממספר גורמים שרובם ניתנים לאבחון ולטיפול. מטפלים בזוגיות כדוגמת דוקטור אורית ארבל אוחזים בידע וניסיון, ומהם ניתן ללמוד ממה חרדה בזוגיות עשויה לנבוע, באילו צורות היא באה לידי ביטוי ואילו פתרונות עומדים לרשותנו כדי להתמודד איתה.

ניתן להבדיל בין חרדות שנובעות ממתח חיצוני כמו למשל לחצים בעבודה, מצבי סטרס כמו מלחמה או חוסר ודאות כלכלית, לבין חרדות שהגורמים להן נמצאים בתוך הבית פנימה, כחלק ממערכת היחסים הזוגית, ושאליהן הגישה הטיפולית מעט שונה.

גורמי החרדה

ביטויי חרדה פיזיולוגיים

חרדה, כאמור, יכולה להיות מוחצנת במגוון אופנים. בשונה מן התחושה הפנימית שאנו נושאים בתוכנו הכוונה היא למה שמשתקף כלפי חוץ, אם בהתנהגות ואם במילים מפורשות. כך לדוגמה, זוגות שחווים חרדה בקשר שלהם, בין אם במסגרת עימות ובין אם בשל חוסר ביטחון או חוסר אמון בבן הזוג, עשויים לחוות תגובות פיזיולוגיות שבאות לידי ביטוי בפלפיטציות (דופק חזק ומואץ), היפרוונטילציה (התנשמות מהירה ונשימות שטחיות), רעידות שרירים או חולשה, בעיקר בגפיים, תחושת בהלה קיצונית כאילו שהקירות עומדים לסגור עלינו בכל רגע ולמחוץ אותנו תחתיהם. לעיתים גם הראייה והשמיעה נפגמות ובכך התחושה שהכל סוגר עלינו עלינו מתעצמת.

ביטויי חרדה פיזיולוגיים

בפן הנפשי

חרדות בזוגיות בפן הנפשי מתורגמות כייאוש וחוסר אונים, לחץ שאין מוצא, אין תקווה או אופק, אין שום דבר שניתן לעשותו כדי להינצל מהמצב שאליו נקלענו. לאמיתו של דבר אין זה כך: יש דרכים להתמודד עם המצב הזה. ראשית, להיות מודעים לקיומה של החרדה זו התחלה טובה מאוד, ולקבל טיפול או ייעוץ זוגי – זה יכול להיות המשך מצוין.

טיפול זוגי יכול להועיל לרווחת שני בניהזוג – גם הצד שסובל מהחרדה וגם הצד שסובל מהתגובות של הצד החרד. ההשפעה היא על שני הצדדים, גם אם על כל אחד מהם ההשפעה מעט שונה. מטפל\ת זוגי\ת טוב\ה יכולים להקל מאוד על החרדה, למנוע הישנות שלה, לסייע להפחית את השפעתה על כל אחד מהצדדים בקשר, ובעיקר לשפר את החיים יחד ואת איכות הקשר עשרות מונים. ניתן לגשת לפתרון מכמה זוויות והוא יכול להיפתר בעזרת הכלים שתקבלו בטיפול.

 

סיכום

חווים חרדות בזוגיות? אין שום טעם שתסבלו! יש דרכים רבות להתמודדות עם חרדה כזאת, וייעוץ טוב יכול מאוד לעזור.

חרדות בזוגיות

אולי תאהבו גם את

משחק חשיבה
כיצד מפקידים ל-7XL?

  בימים האחרונים תיבת ההודעות שלנו התמלאה בשאלות בכל הנוגע למשחקי פוקר ברחבי הרשת. גולשים ביקשו לדעת אילו אתרים הם המומלצים ביותר בתחום? איך אפשר

קראו עוד »
משחקים ברשת
כל המשחקים הכי שווים אונליין

בשנת 2020, הרשתות החברתיות של שחקני פוקר היו שורצות במאות מודעות קידום מכירות המפרסמות מועדונים חדשים וסוכני פוקר המציעים גישה למועדוני כסף אמיתי. משחקים כאלה

קראו עוד »
הימורים
האתר שמשגע את הרשת!

אוהבים הימורים? אוהבים את הריגוש של רגעי הזכייה בהם אתם מתרגמים את הידע והיכולת שלכם, לתשואות ותזרים של מזומנים? אם כן, הגיע הזמן שתכירו את

קראו עוד »
איך נגביר את החשק המיני?

העולם המודרני של המאה ה 21 השתנה ללא הכר בכל הקשור ללחצים המופעלים על גברים, כמו גם על בעיות בריאות אשר לא נראו בעבר. קשר השתיקה אשר אופף גברים רבים בנוגע לירידה בחשק המיני רק מגביר עוד יותר את הבעיה, זאת משום שגברים רבים אינם מטופלים בזמן וכתוצאה מכך סובלים מדיכאונות קשים ביותר.

קראו עוד »