חיפוש

3 עובדות חשובות על גידול מוחי

המון אנשים יעברו בחייהם היכרות כלשהי עם גידולים. בין אם מדובר בחוויה אישית או קרוב שנפגע מגידול, לצערנו הם דבר נפוץ מאוד. חלק מהגידולים מסוכנים יותר מאחרים, ובאופן ברור הסוגים השונים ומיקומם בגוף משפיעים על סיכוני המחלה. על המון גידולים יותר כלליים יש המון מידע – כמו גידול על העור או בלבלב, אבל תמיד כדאי לדעת יותר על הסוגים השונים. אז הנה כמה עובדות שצריך לדעת על גידולים מוחיים:

 

יש סוגים שונים של גידולים מוחיים

אפשר לחלק את הגידולים הכלליים הקיימים לכמה דברים – לפי גידול ממאיר או שפיר, דרגת החומרה ומהירות ההתפתחות שלהם, ועוד ועוד. בגזרת הגידולים המוחיים יש שוני בין סוגי הגידולים גם כן. חלקם משוייכים לקבוצות, וחלקם יחידניים.

לדוגמה, ישנה קבוצה של גידולים מוחיים הנקראים גליומות – על שם התאים מהם הם נוצרו, תאי הגלייה – שמכילה בתוכה סוגי סרטן שונים: אפנדידומה, גליובלסטומה, גליומה של גזע המוח ועוד. או גידולים יותר אופייניים לעצמם – כמו לימפומה במערכת הלימפטית, מנינגיומה (גידול מוחי שמקורו בקרום המוח) וגידולים נוספים.

 

למרות הדמיון בתסמינים כלליים, לכל גידול מוחי תסמינים וסימנים מיוחדים

חלק מהאנשים יחשבו – גידול מוחי זה גידול מוחי, ולכן התסמינים של כל גידול דומים לאחר ולא מעידים על דבר ספציפי. אז כן, יש תסמינים וסימנים כלליים יותר שמציגים החולים בגידולי מוח שונים – כמו כאבי ראש, בחילה, הקאות, בלבול ועייפות.

למרות תסמינים אלה – שלרוב נגרמים מהעלייה בלחץ תוך מוחי הנגרמת ברוב המקרים של גידול מוחי – עדיין יש המון תסמינים שונים שנבדלים זה מזה, שכל אחד מהם יכול להעיד ולכוון לגידול מוחי שונה לחלוטין מאחד עם תסמינים אחרים.

דוגמה לתסמינים וסימנים מבדילים – הופעת תסמין של קושי ביציבה טובה אצל אדם עם חשד לגידול מוחי יכולה להעיד על גידולים בגזע המוח, במוח הקטן ואפילו גידול על עצבי הגולגולת. שינויים הורמונליים יכולים להעיד על גידול ביותרת המוח, ושינויים התנהגותיים יכולים להעיד על גידול באונה הקדמית.

 

לסוגי הגידולים השונים טיפולים שונים

בגלל השוני בין הגידולים, מקומם במוח וחלקים נוספים במערכת העצבים המרכזית, סוגם והפגיעות האפשריות שיכולים להוביל אליהן, כמובן שנדרש טיפול שונה לכל גידול. ישנם טיפולים יחסית בסיסיים שנפוצים בטיפול להמון מהגידולים המוחיים כטיפולי בסיס או ברירת מחדל – טיפולים כמו הקרנות סטנדרטיות, טיפולים כימותרפיים וכמובן ניתוח להסרת הגידול ונגעים (אם קיימים).

מלבד ההתאמה הנדרשת להיעשות עם טיפולים אלה לסוגי הגידולים, ישנם עוד טיפולים רבים שממוקדים יותר על סוגי גידולי המוח השונים. לדוגמה, לסרטן המוח גליובלסטומה יש טיפול עיקרי של כימותרפיה, הקרנות מסוימות וניתוח – ובנוסף לטיפולים אלה, ישנם טיפולים יותר ממוקדים כמו אופטיון – מכשיר שמטפל ספציפית בגידול זה.

 

לסיכום…

גידול מוחי זה לא עניין קל, אך בהחלט נשמע פחות מפחיד כשלומדים להכיר את הנושא. גידול מוחי זה שם כולל להמון סוגי גידולים שונים, ולכן צריך לדעת גם לשים לב לתסמינים וסימנים אפשריים שונים, וגם להבין שיש המון טיפולים מגוונים וברובם מתאימים לטיפול הטוב ביותר בסוגי הגידול המוחי השונים.

עובדות חשובות על גידול במוח

אולי תאהבו גם את

מה זה PRP
מה זה PRP

שיער הוא לא רק סמל של יופי ואסתטיקה, אלא גם חלק חשוב מהזהות האישית שלנו. הוא משפיע על המראה שלנו ועל תחושת הביטחון שלנו. לצערנו,

קראו עוד »
תרופות
איך הכי כדאי לצרוך קמגרה?

קמגרה, גרסה גנרית של התרופה הידועה לבעיות זיקפה ויאגרה, המכילה סילדנפיל ציטראט, ממלאת תפקיד חיוני בטיפול בהפרעות בתפקוד המיני אצל גברים. כדי להבטיח יעילות ובטיחות

קראו עוד »